پرش لینک ها

دانستنی‌هایی درباره پوست

 

 

چهار نوع پوست وجود دارد: نرمال، خشک، چرب و مختلط

پوست نرمال: پوششی است که در آن غدد چربی به طور طبیعی فعالیت می‌کنند. رطوبت پوست در حد مطلوب بوده و سطح آن صاف بدون منافذ گشاد و دانه‌های سیاه می باشد. این پوست کاملاً قابل انعطاف بوده و صابون را به خوبی تحمل می‌کند.

 

 

 

لایه های مختلف پوست و عملکرد هر لایه

 

1- لایه رو پوست یا اپیدرم که ضخامت آن 1-1/0 میلیمتر می‌باشد. ازجمله وظایف این لایه جلوگیری از ورود باکتری‌ها و محافظت در مقابل جراحات فیزیکی است. در قاعده این لایه، سلول‌ها دائماً در حال تقسیم و ایجاد سلول‌های جدید هستند. سلول‌های جدیدتر به سطح پوست  رانده می‌شوند و به لایه کراتینی پوست که بخش مرده پوست است، می‌رسند. از زمانی که سلولی جدید در لایه پایه‌ای به وجود می‌آید تا وقتی که به سطح پوست رسیده و از آن جدا شود حدود 28 روز طول می‌کشد. به‌این‌ترتیب سلول‌های مرده با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند.

 

 

ساختمان پوست

 

پوست سنگین ترین عضو بدن انسان است که 16% وزن بدن را تشکیل می‌دهد و حدود 17-10 کیلوگرم وزن دارد. ضخامت آن از 4-1 میلیمتر بسته به موقعیت آن تغییر می‌یابد. عوامل مختلفی در وضعیت پوست موثر می‌باشند از جمله وراثت، محیط، سن و مراقبت.

از آنجایی که پوست مستقیماً در معرض عوامل محیطی قرار داشته و فصل مشترک محیط خارج و بدن انسان است، دارای عملکرد های مختلفی می‌باشد.

از جمله:

 

  • انتقال حس‌ها
  • حفاظت در برابر عوامل خارجی
  • کمک به تنظیم حرارت بدن
  • تولید ویتامین D

 

 

یک دیدگاه بگذارید